6 lihtsat nõuannet, kuidas laps säästlikult kooli saata
Kohe algab kool ning paljud lapsevanemad veeretavad tõenäoliselt peos sente ning püüavad hambad ristis septembrile vastu minna, et kõik asjad ostetud saaks ning toidulegi raha üle jääks. Kogusime kokku kuus nõuannet kogenud lapsevanematelt, kuidas pere eelarvet säästa ja kooliminekust tore sündmus teha.
Pane paika eelarve. Klassikaline soovitus on esimeste hulgas ka siin. Pane paika eelarve, kui palju sel sügisel erinevate kooliga seotud asjade peale kulutada saad. Jaota kulutused kolmeks:
- Vältimatud. Näiteks koolikott, kui vana on täiesti läbi; töövihikud, päevik, kaustikud jmt.
- Kombineeritavad. Näiteks kõlbab dressipluus veel hästi, aga juurde oleks vaja uusi pükse – nii pääsed täiskomplekti ostmisest.
- Ebavajalikud. Näiteks kõlbavad kunstiõpetusse ka eelmise aasta guašid või vahetusjalanõudeks suvekingad. Või on ehk eelmisel hooajal lapsele ostetud terve aasta, mitte õppeaasta kalender – sellisel juhul saab seda ju septembrist lihtsalt edasi kasutada.
Samas jäta endale ja lapsele midagi, mida soovi korral “lubada” – isegi kui karjuv vajadus puudub. Positiivsed emotsioonid ja väikesed auhinnad teevad kogu poodlemise palju mõnusamaks!
Lase lapsel otsustada! Põhikooli õpilased on juba pädevad ise oma koolikotti varustusega täitma. Pange koos paika eelarve ning saada laps poodi. Tõenäoliselt ei raatsi ta aga ülehinnatud kaupu osta, mida sinult ehk aga manguks. Boonusena õpib noor rahadega ümber käima ning kõik asjadki saavad ostetud.
Ära osta mõttetuid vidinaid! Uskumatu, aga tõsi – su laps ei vajagi 48 erinevat tooni värvilist paberit või koolikotikomplekti, mille ergonoomilisust olla testitud kosmonautide peal. Esialgu piisab ühe aine jaoks ühest kaustikust (kui õpetaja teisiti pole öelnud), küllap saab vajadusel edaspidi juurde osta!
“Kooliriideid” pole olemas. Kui su laps ei käi just koolis, kus on nõutud vorm, siis võib tunduda asjakohane sügisel ka terve garderoobi uuendamine. See on jälle kaupmeeste pähesurutud mõte, justkui “kooliriided” oleksid “tavariietest” tohutult erinevad. Tõenäosus on, et su lapsel on paegugi kapis paras hulk riideid, millega muuhulgas saab ka koolis käia.
Mõtle asi läbi ja võta rahulikult. Aeg-ajalt hirmutatakse lapsevanemaid lugudega junsudest, kes veavad iga päev enda seljas vaat et tervet raamatukogu. Loomulikult tuleb tahtmine panustada kalleimasse ranitsasse, mis turul saada. Aga mõtle oma pere olukord läbi. Kui palju su laps reaalselt kotti seljas ringi veab? Kui sa ta igal hommikul kooliväravas maha paned ja õhtul üles korjad, siis ajab ju ka odavama klassi kott asja ära. Samuti võiksid paluda lapsel pinginaabriga ära jaotada õpikute kaasa võtmise, nii väheneb koolikoti kaal, kuid vajalikud asjad on ikka tunnis olemas.
Investeeri emotsiooni, mitte asjadesse. Palju olulisem sellest, millise pildiga said ostetud sel aastal kaustikud, on hoopis see, kuidas su laps end esimesel koolipäeval tunneb. Tee sellest sündmus, mida mõnus meenutada! Sööge kooki, veetke perega aega, minge kohvikusse – lase lapsel olla staar ning suvi mõnusalt ära saata! Kooli algus olgu tore sündmus kogu perele!