Kuidas targalt raha säästa: 100 ülilihtsat nippi, mille järgimisega igaüks hakkama saab
Misiganes seisus sa oma rahaasjadega ka ei oleks – tea, et alati on olemas võimalus oma olukorra parandamiseks. Vahel on vaja kõigest väikest tõuget, et asjad enda jaoks soodsas suunas liikuma panna. Nagu ütles kunagi Erki Nool, et Olümpiavõitjaks tulemise kõige keerulisem osa oli diivanilt trenni saamine, siis nii ongi – esimese sammu tegemine on tihti kõige keerulisem.
Et see samm vähe kergemalt tuleks, koostasime nimekirja 100-st lihtsast raha säästmise nipist, millega tegelikult saab hakkama igaüks. Eks loomulikult võtab osade ideede rakendamine aega ning nõuab mõningal määral ka teatud enesedistsipliini, aga see kõik tasub pikaajaliselt ära. Loomulikult ei pea seda listi võtma kui “10(0). käsku” (või palju neid oligi?), vaid vali 10, 15 ja hakka otsast minema. Kui kohe kiirelt kuskile mujale seda raha kulutama ei hakka (vahel juhtub), siis peaks täitsa reaalselt tekkima mingist hetkest tagavara. See on päris hea tunne.
Kokkuhoid on ostujõud!
1. Kokka kodus
Poest valmistoidu ostmine õhtusöögiks ning tööl lõuna ajal väljas söömine tunduvad mugavad lahendused, kuid 5€ päevas, kasvab üsna kiirelt sajaeurone lisakulu kuus.
2. Harjuta nimekirjade tegemist
Kui hakata alles poes uurima, et mida nüüd osta, siis kulutad tõenäoliselt märksa rohkem. See kehtib nii toidu kui ka muude kaupdade kohta.
3. Ole hooaja-vaba
See kehtib just nimelt riietele. Talveriideid osta siis, kui kevad kätte hakkab jõudma ning rannariideid siis, kui lehed kollakaks hakkavad tõmbuma. Järgmiseks aastaks vajaminev kraam hulga soodsamalt olemas!
4. Loobu kallitest brändidest
Mõnel tootel on paar eurot hinnal juures vaid brändinime tõttu. Tutvu pigem koostisega ning võid avastada odavama, kuid sama kvaliteetse kauba.
5. Proovi ilma laenuta hakkama saada
Miks võtta laenu ja maksta hiljem intresse, kui võimalik oleks ka lihtsalt raha kõrvale panna ning soovitu ühekorraga välja osta?
6. Kontrolli lepinguid
Vaata üle kõik oma lepingud ja uuri, ehk saaks hoopis soodsaima variandi.
7. Üheksa korda kontrolli, üks kord osta
Naaberpoest võid leida sama eseme hoopis odavama hinnaga, ära karda võrrelda.
8. Ole kursis soodukatega
Kogu elu ei saa soodukate järgi sättida, ent kui on teada, et ühes supermarketis on vajaminev toidukraam sel nädalal palju odavam, miks mitte korraks poode vahetada.
9. Lõpeta lotomängimine
Väikesed võidud ei tee tasa neid summasid, mis iganädalasele lotopiletile kuluvad. Ja miljonivõitu võib ootama jäädagi.
10. Käi jala!
Ilusa ilma korral ei tohiks paarikümneminutiline tööle, poodi või küllakäik kellelegi üle jõu käia. Jäta auto koju ning naudi värsket õhku.
11. Tea, millal on soodsad tunnid
Söögikohtades lõunapakkumised, pubides happy hour’id ning kinos enne kella kuut kehtivad soodsamad piletid.
12. Kodukohvikud
Selle asemel, et sõpradega iga nädal väljas kohvikus või baaris kokku saada, käige kodukorda ning avastage, kuidas ise maitsvaid snäkke ja huvitavaid kokteile valmistada.
13. Spordisaal oma kodus
Kui ikka kogu aeg midagi ette tuleb ja spordiklubi kuukaart niisama tühja jookseb, on mõtekam soetada treeningmatt ja hantlid, avada arvutis mõni treeningvideo ja just endale sobival ajal trenni teha.
14. Kolast lahti
Nonii, vaata ringi. Mida sa ei ole oma kodus aasta aega kasutanud ega kandnud. Leivaküpsetusmasin? Kingad? Reketikomplekt? Olemas on küllaldaselt internetiportaale, mille abil saab kaks kärbest ühe hoobiga: koju ruumi ning rahakotti raha juurde.
15. Tee ise
Erineva suurusega pappkarpidest, mis igasuguste ostudega koos koju jõuavad, saab ideaalsed karbikesed nii vidinate kui ka teise hooaja rõivaste mahutamiseks. Kleeplint, paber ning veidi kunstilist mõtlemist teevad need ka omamoodi disainielemendiks.
16. Lõpeta automaatsed pikendused
Katkesta kõik automaatsed uuendused. Kui mõni tellimus või leping lõppema hakkab, siis mõtle, kas sul on ikka seda reaalselt vaja.
17. „Ei!“
Õpi vastama eitavalt, kui sa tunnetad, et toote või teenuse eest küsitakse liigselt raha.
18. Kasuta internetis broneerimist
Tihtipeale on odavam broneerida internetis nii muuseumipileteid kui ka hotellitube.
19. Loobu suitsetamisest
Lisaks sellele, et tegu on tervist kahjustava harjumusega, haukab see ka rahakotist päris suure tüki.
20. Lülita kõik välja, kui kodust lahkud
See pole nali. Arvuti seinast välja tõmbamine ning tulede kustutamine aitab tõesti elektrit ja seeläbi ka raha säästa.
21. Õpi armastama tervislikke eluviise
Korralikult söömine ja füüsiliselt aktiivne olek aitab eemal hoida hulga haigusi, arstimeid ning eelnevale minevat rahakulu.
22. Kasuta soodukaid ka internetis
Eestikeelne internet on täis portaale, mis pakuvad erinevaid korralikke allahindlusi. Vaja on silma peal hoida ja teada, mida parasjagu otsid.
23. Kliendikaardid on su sõbrad
Kuid seda muidugi juhul, kui need on tasuta. Kui plastikkaarte ei taha koguaeg kaasas kanda, siis võta kaasa vaid need, kuhu plaanid antud päeval minna.
24. Kolme päeva reegel
Tahad midagi, aga ei tea kas ikka vajad. Oota kolm päeva ja mõtle siis uuesti.
25. Vähenda alkoholitarvitamist
Kalliks kujunev mugav harjumus ei mõju hästi ei vöökohale ega ka rahakotile. Kui lõpetada ei suuda, tasuks vähemalt seda piirata.
26. Kes senti ei korja, see eurot ei saa
Isegi paarikümne sendi kaupa säästmisel on mõtet. Tee näiteks iseendaga kokkulepe, et kõik punased mündid paned kõrvale.
27. Kasuta oma kotti
Selle asemel, et poes käies iga kord uus plastikkott osta, kanna kaasas riidest kotte, mida saad pikalt kasutada ja mis on ka tugevamad.
28. Maksa arveid õigeaegselt
Harju maksma arveid õigel ajal, et sa ei peaks maksma viivist.
29. Investeeri termosesse
Kioskist hommikukohvi ostmise asemel osta hoopis sobiva suurusega termostass ja võta kohv/tee/kakao kodust kaasa.
30. Tasuta sissepääs on rõõm su rahakotile
Paljudel muuseumitel on päevad, mil on tasuta sissepääsud ja rohkelt on ka üritusi, kus sissepääsu eest maksta ei tule. Otsi need välja.
31. Õpi armastama taaskasutuspoode
Lisaks riietele leiad taaskasutuspoest ka mööblit, raamatuid, nõusid ja palju enamat.
32. Loobu paberajalehtedest
Selle asemel, et erinevad ajalehed su postkasti ummistaksid, tasuks tellida neist veebivariante, mis on tavaliselt ka odavamad.
33. Pahupidi riided pesumasinas:
Riiete tagurpidi keeramine nende pesemiseks vähendab värvi ja riide enda kulumist.
34. Plaani oma teekonda
elle asemel, et sõita edasi-tagasi, sest järsku meenub midagi oluliselt, plaani teekond ette ja säästa kütust.
35. Kulutamine ja säästmine võrdseks
Kulutad 5 eurot alkoholile? Pane 5 eurot rahakassasse. Ostad paki sigarette, pane sama summa rahakassasse. Ei suuda seda lubada? Kas siis algset ostu ikka suudad lubada?
36. Ära raiska vett
Pea šampoonitamise ajal duši ning hambapesu ajal kraani kinnikeeramine peaks olema kõige lihtsam tegu üldse.
37. Naudi kraanivett
Eesti kraanivesi on joodav ja pole mingit põhjust kulutada raha pudeliveele. Maitsetamiseks lisa juurde näiteks kurgiviile, laimi või sidrunit.
38. Õpi eelarvet tegema
Erinevate programmide abil on võimalik hoida silma peal nii sissetulekutel kui ka väljaminekutel.
39. Ära tee poodi oma lemmik viibimiskohaks
Mida vähem sa nädala jooksul poes käid, seda vähem on emotsioonoste ja seda rohkem säästad raha. 1-2x poes käimine on nädala jooksul piisav.
40. Hambahügieen on number üks
Paljud terviseprobleemid algavad suust. Hoolitse korralikult suuhügieeni eest, käi regulaarselt hambaarsti juures ning maksa vähem raha nii muude terviseprobleemide lahendamise kui ka hammaste parandamise eest.
41. Säästa esmalt
Kui palk üle tuleb, siis esmalt pane raha kõrvale ja alles seejärel vaata, mida kuhu kulutada. Kuu lõpus ei ole sul enam miskit, mida säästa.
42. Õpi matemaatikat
Võrdle oma tunnipalka soovitud ostu hinnaga. Kas on see ost nüüd ikka oma hinda ja selle raha saamiseks kulutatud tunde väärt?
43. Ööbi odavalt või lausa tasuta
Järjekordse hotelli asemel, ööbi näiteks hostelis või haara kaasa telk. Kui soovid rohkem kohalikega tutvuda, siis liitu erinevate kodumajutust pakkuvate portaalidega.
44. Tea, mis sul kodus leidub
Pea järge, mis on sul riidekapis, kuivainete riiuli tagaotsas ning mis peitub voodi all. Selliselt väldid millegi topelt ostmist.
45. Ära ole tehnosnoob
See, et uus iPhone või väikese uuendusega tahvelarvuti välja lasti, ei pea tähendama, et sa peaksid välja vahetama oma täiesti toimivad seadmed ja kalli raha eest uut ostma.
46. Hoia sõbrad lähedal
Grupisoodustused, kamba peale reiside tegemine, koos kokkamine – kõik see säästab nii sinu kui ka sõprade raha.
47. Lase enda pärast võidelda
Kui sa otsid odavamat lepingut, siis käi läbi kõigi teenusepakkujate juurest, mitte ära nõustu esimese pakutud diiliga.
48. Vabad päevad nädala sees
Kui töö seda lubab, siis käi puhkamas ja spa’des pigem nädala sees, mil hinnad on odavamad kui reede-pühapäev vahemikus.
49. Alusta võlgade tagasimaksmist
Mida kaugemale sa seda lükkad, seda rohkem sa lõpuks maksad. Külasta võlanõustajat, tee korralik maksegraafik ning järgi seda.
50. Populariseerime autojagamise
Eestis kogub tasapisi jõudu autojagamine. Üldjuhtudel on see odavam, kiirem ning ka ajaliselt painduvam kui ühistranspordi kasutamine.
51. Hakka vabatahtlikuks
Lisaks heale enesetundele, sest teed midagi kasulikku, saavad vabatahtlikud päris tihti ka väärtuslikke privileege. Tasuta sissepääs, kinkekaardid, kasulikke kontakte ja ka muud vajalikku, sõltuvalt üritusest.
52. Jäta meelde turismihooajad ning siis unusta need
Reisides väljaspool kõrghooaega, on kõik pakkumised soodsamad pakkumised.
53. Miks mitte peaproovile?
Etendustel ja kontserditel müüakse tihtipeale pileteid ka peaproovidele. Need mõned vead, mida peaproovi käigus veel silutakse, jäävad sinul tähele panemata ja rohkem raha rahakotti alles.
54. Tee selgeks, mida sinu pangakaart lubab ja kui kallilt
Välismaale minnes vii end kurssi, kas odavam oleks raha kaasa vahetada, kohapeal sularaha välja võtta või hoopiski kaardiga maksta. Ning ära unusta – euro ei ole valuutaks mitte igal pool.
55. Jäta kaart koju ning kasuta sularaha
Kui sul on reaalselt raha käes ja seda välja annad, on väiksem tõenäosus, et raiskad üle oma võimaluste.
56. Igale potile oma kaas
Vastavalt eesmärkidele, on olemas ka erinevad variandid raha kogumiseks. Vali kõige mõistlikum.
57. Ära osta restoranis pudelivett
Väljas söömas käies ja jooki tellides eelista kraanivett, sest reeglina ei ole vaja selle eest maksta.
58. Mis on sinu jaoks oluline?
Nagu inimesed on erinevad, on erinev ka see, mille peale raha eelistatakse kulutada. Kui sa tead, mis on sinu jaoks prioriteet, siis on sul kergem ka raha selle jaoks kõrvale panna.
59. Korralda riiete vahetus
Selle asemel, et poes garderoobiuuenduseks raha kulutada, tee parem sõpradega väike kokkusaamine ning vahetage riideid. Ühe inimese vana on teise inimese uus.
60. Korilase eelised
Eesti loodus on täis metsaande, mida saab väga vabalt korjata ning vältida turult ostmist. Lisaks marjade-seente saamise boonusena, on korilus ka hea võimalus nautimaks värsket metsaõhku.
61. Lõpeta õpilaste pelgamine
Paljud iluteenuste õpilased teevad oma praktikat juhendaja valvsa pilgu all, nii et võib julgelt nende kätte usaldada, makstes vähem vajatud teenuste eest.
62. Sorteeri prügi
Eriti neil, kel on võimalus osa prügist ära põletada või kompostiks teha, ei tasuks kõige ühte prügikotti visata, et siis prügifirmale selle äraviimise eest maksta.
63. Plaani varakult või viimasel hetkel
Eriti lennupiletite ostmisel kehtib tõsiasi, et pileteid on mõtekas osta kas varakult või siis viimasel hetkel. Vahepealselt ajal tuleb lihtsalt rohkem maksta.
64. Armasta vihmavett
Selle asemel, et kraanist lillepeenarde jaoks vett võtta, pane õue mõned anumad seisma ning oota, millal vihm need tasuta täidab.
65. Ma pole nii rikas, et osta odavaid asju
Tihtipeale on kasulikum osta esmapilgul kallimaid asju, sest need peavad vastu kauem, kui odavad.
66. Raamatukogu sinu enda kodus
Lisaks raamatukogus käimisele on hea variant ka sõpradega raamatuid vahetada. Nii saab igaüks värsket lugemist, ilma raha raamatupoodidesse jätmist.
67. Ära jäta võimalust kasutamata
Paljudel küsitlustel on pärast vastamist võimalus osaleda kinkekaartide loosimises. Kui tahad endale võimalust anda, ära jäta vastamist vahele.
68. Omanda kasulik hobi
Kui aega hakkab üle jääma ja on soov midagi uut omandada, siis tasuks hobi valimisel jälgida ka seda, kui kasulikuks võib see osutuda tulevikus.
69. Mida rohkem, seda uhkem
Toidu suuremas koguses valmistamine on üldiselt odavam ning paar päeva järjest sama toidu söömine ei ole kellelegi kahjuks tulnud. Variant on ka ülejääke külmutada, et neid hiljem süüa.
70. Õpi oma naabreid tundma
Lisaks headele suhetele, üksteise elamisel silma peal hoidmisele on naabritega hästi läbi saamine ka variant asjade vastastikuseks laenamiseks, mitte ostmiseks.
71. Homne algab täna
Kerge on lükata kõikke tulevikku, kui „Homme alustan!“ ei pruugi kunagi saabuda. Alusta täna!
72. Ära anna alla
Kui algul ei pruugi säästlikumalt elamine kohe välja tulla, siis anna endale aega uue elukorraldusega harjumiseks.Uute harjumiste sissejuurdumine võtab aega, kuid lõpuks võidad just sina.
73. Investeeri targasti
Väikesed ja suuremad investeeringud võivad tulevikus korralikult raha säästa. Näiteks kulutades raha oma elamise korralikule soojustamisele, saab tulevikus arvestada väiksemate küttekuludega.
74. Ole loominguline
Miks mitte luua kord nädalas päev, kus sa ei kuluta sentigi. Ei elektrile, uue toidu ostmisele ega lõbustustele. Lisaks raha säästmisele aitab see välja saada ka igapäevasest rutiinist.
75. Ära jäta end üksi
Kui otsustad hakata säästma, siis kaasa sellesse ka oma pere, kes saavad sind aidata või jagada oma ideid, mis äkki sinule pähe ei pruugi tulla.
76. Väiksem korter, väiksemad kulud
Eestlased on tihtipeale kodulembesed ning paljude jaoks on keeruline kolida. Kuid sellest hoolimata võib tegu olla kõige mõistlikuma otsusega. Pole mõtet elada kolmetoalises korteris, mille kommunaalid on ühe inimese jaoks üle mõistuse või kütta õhku, kui hoolimata korralikust küttesüsteemist puhub tuul läbi aknapragude.
77. Esmatarbekaubad esmalt
Palgapäeva saabudes pole vaja hakata kulutama raha asjadele, mis kannatavad oodata, vaid pigem osta ära kuivained, põhitoit ning muu, milleta hakkamasaamine on keeruline.
78. Õpi kokkama
Internet on täis odavaid retsepte ja variante, kuidas kasutada ära just neid toiduaineid, mis on su kapis olemas.
79. Palju sul nüüd seda telerit vaja on?
Paljusid sarju ja saateid saab vaadata juba ka läbi internetti. Nii et kui olemas on arvuti, siis tasub mõelda, kas on ikka vaja ka eraldi televiisorit ja sellele raha kulutada.
80. Korralda võistlus
Kes suudab ühes kuus rohkem raha säästa, sina või su sõber? Mõnikord harva on selline võistlus päris huvitav ja ka rahaliselt kasulik korraldada.
81. Treeni oma kass potil käima
Kõlab naljakalt, ent see on võimalik ja säärasel moel treenitud kassi omanikuna on võimalik säästa päris korralik summa kassiliivalt.
82. Müü iseend
Mitte nüüd kõige otsemas mõttes, kuid paljudel inimestel on küllaltki loetavad blogid, kuhu saab müüa reklaami ja seeläbi mõned eurod oma arvele juurde.
83. Ole avatud meelega
Kui lähed poodi, plaaniga osta sealiha, aga hea soodushinnaga on müügis hoopis kalafilee, tee oma poeplaanid kiirelt ringi.
84. Vali odavam bensiin
Inimesena, kes sõidab palju autoga, tasub lõpuks ära ka mõnesendine kokkuhoid tankla valimisel
85. Garantii on sinu sõber
Kui mõni jalanõupaar, riideese või tehnikavidin streikima hakkab, võid halva üllatusena avastada, et garantiid tagav tšekk sai ammu minema visatud. Loo kindel koht, kus garantiid tõendavad paberid alles hoida.
86. Mis silmist, see meelest
Kui on võimalus, räägi läbi oma ülemusega, et väike osa oma palgast kohe teisele arvele kanda. See on üks viis säästa raha.
87. Söö kõht täis enne poodiminekut
Tühja kõhuga poes käimine suurendab tõenäosust, et ostad paar-kolm kiiret snäkki ja need paar-kolm kiiret snäkki lisavad lõpuks korraliku summa ostuarvele.
88. Säästa valguselt
Vahetades säästupirnid tavaliste pirnide vastu, säästad täiesti reaalselt elektrit.
89. Taara on kuld
Selle asemel, et koju kogunev taara minema visata, pane see kõrvale ja vii kogumispunkti. Võidad sina ja võidab loodus.
90. Allahindlus ei ole alati sinule mõeldud
Kui sul allahindlusega kaunistatud asju vaja pole, ei tasu neid mõtlemata ostma hakata.
91. Roheline rohelisel ajal
Kui riideesemeid tasub osta väljaspool hooaega, siis puuviljade-juurviljade puhul tasuks eelistada hooajalist kraami, mis on odavam.
92. Võimlemistund poodides
Odavamad tooted on tihtipeale paigutatud kas ülemistele või alumistele riiulitele. Seega – kükita ja siruta!
93. Vali renditud riie
Selle asemel, et osta uus ülikond või uus kleit üheks sündmuseks, tasuks vajalik riideese pigem rentida.
94. Tea, mis on sulle lubatud
Kuigi toetusi ei ole just üleliia, tasuks alati kohalikult omavalitsuselt uurida, millele õigus on. Ise nad võimalikke rahatäiendust pakkuma ei tule.
95. Leia endale üürnik
Kui ei soovi elamist väiksema vastu vahetada, aga mõni ruum peaaegu niisama seisab, võib alati proovida ja leida lühi- või pikaajalist üürnikku.
96. Ajakirjade mõttekus
Ajal, kus kogu info on paari klõpsuga ja tasuta leitav internetis, tasuks tõesti kaaluda, enne kui igavuse peletamiseks järjekordse ajakirja soetad.
97. Kasuta oma töökohta
Mitmed suurfirmad pakuvad soodustusi kindla söögikoha, poe, treeningsaali külastamiseks. Uuri välja, milliseid sinu töökoht pakub ja ära pelga neid võimalusi kasutada.
98. Kiirelt tulnud, kiirelt läinud?
Selle asemel, et ootamatult süllesadanud raha (kingitus, väike lotovõit, ootamatu preemia) sama kiirelt ära kulutada, pane see raha kõrvale ning kuluta siis, kui esmased emotsioonid on lahtunud.
99. Vali ravimeid
Nagu teistel toodetel, on ka ravimitel tuntumad brändid, mille ostmine on tsipake kallim, kuid mõju pole parem, kui odavamal ravimil. Aruta olukorda oma raviarsti või apteekriga.
100. Mõtle tulevikule
Hetkes elamises pole midagi halba, kuid mõeldes tulevikule saad aru, et ka väike sääst on osa suuremast kokkuhoiust.
NB! Oleme aastaid tegelenud erinevate laenupakkujate uurimise ja nende teenuste ning tingimuste võrdlemisega. Siit saad näiteks vaadata ja võrrelda, millised kiirlaenud või laenud on 2016. aastal kõige asjalikumad.
NB2! Oleks tore kuulda / lugeda teie kogemustest a mõtetest raha säästmise kohta.