27 hiilgavat nippi suvel raha säästmiseks

Suvi on aeg, millal raha kipub märkamatult lendu minema uksest ja aknast ja enne ei pane seda tähele, kui rahakotist tühjust vastu vaatab. Selleks aga et rahapuudusest tekkivaid probleeme vältida, on olemas säästunipid, mis sobituvad justnimelt suvesse:

Unusta Pärnu rand – Eestis on rohkelt ka teisi liivaseid randu, kus veemõnusid nautida. Selleks ei pea minema kohta, kus hinnad on kõige kõrgemad ja inimesi kõige rohkem.

Valmista ise šašlõkk – grillimine ja suveõhtud käivad koos kui sukk ja saabas. Selleks, et liharooga odavamalt saada, ära osta poest valmis šašlõkki, vaid muretse liha ning valmista marinaad ise. Boonusena on võimalik ka marinaadi maitsega rohkem mängida.

Investeeri külmakotti – rannas, autoreisidel ja matkadel on hea, kui endal on mingi toidupoolis kaasas, selle asemel et igas ettejäävas putkas toidupaus teha.

Jäta hotellid ja tasulised matkaplatsid rikastele – RMK on näinud suurt vaeva metsaonnide loomisega, nii et neid tasub kasutada. Lisaks, kui muusikat põhja ei keera ja prügi maha ei jäta, ei ole reeglina probleem ka ükskõik kus telkida.

Rohelise kraami aeg – just nüüd on aiamaad ja peenrad täis erinevaid marju ja köögivilju, mida saab edukalt hamba alla pista. Kui tunned enda peenramaast puudust, siis on see mõte, mida järgmise suve eel ette võtta.

Ja metsa ka! – kellel eelmises punktis mainitud peenramaad ei ole ega tule, siis Eesti metsades võib marjul käia nii palju kui jaksu on. Metsmaasikad on juba söödavad, mustikad valmivad ja mõnes kohas pidi juba lausa ka seeni saama. Korv kätte ja minekut!

Kalaroad au sisse – meil ei ole limiiti, kui palju võib päeva jooksul jõest või järvest kala püüda ning käsiõng ei nõua isegi loa olemasolu. Võta tark sõber seltsi, õpi mõned kalastamise põhitõed ja saa teada, kui hästi maitseb lõkkel fooliumis valmistatud kala, kui kala on ise püütud.

Avasta tasuta meelelahutust – matkarajad, kindlused, linnused, vanad militaarobjektid, võõras linnas jalutamine. Need on vaid mõned variandid selleks, kuidas soodsalt aega sisustada.

Jõusaal on talve jaoks – sellise ilmaga oleks patt siseruumis lindi peal joosta või velotrenažööri kasutada. Mine õue! Kelle jaoks keskpäeval liiga palav, siis varahommikul või hilisõhtul on just ideaalne.

Suvine suurpuhastus – kui väljas vihma kallab, on aeg oma kapid üle vaadata. Asjad, mille olemasolu ei mäletanudki, saab kas ära visata ja ruumi juurde või maha müüa ning raha juurde.

Väldi laenuvõtmist – kuigi suvel võib veelgi rohkem tunduda, et just nüüd ja kohe on raha vaja, siis laenude võtmine toob sügiskuudesse veelgi rohkem masendust juurde. Saa hakkama selle rahaga, mis sul juba olemas on.

Mõtle kastist välja – kui peres on lapsed, siis nende jaoks võib põnev olla juba see, kui voodi asemel võib magada aias sõstrapõõsaste kõrval või kui ühe sõbra asemel võib korraga kolm sõpra ööseks tulla. Boonusena saad vastutasuks oma lapse külla saata ning vaba õhtu endale.

Ole ebapopulaarne – kui vähegi võimalik, külasta turismiobjekte nädala sees ja pigem lõunapaiku. Tihtipeale on õhtused sissepääsupiletid kallimad või populaarsematele praamipiletitele lisanduvad koefitsiendid, rääkimata järjekordadest, kus mõnikord tundide kaupa ootama peab.

Õpi pakkima – toppides auto täis asju, mida „äkki“ läheb vaja, hakkad sa üsna pea ka kütuse eest rohkem maksma. Mõtle hoolikalt läbi, mida kaasa vaja võtta, et sa lisakilosid ei veaks.

Läti ja Soome on välismaa – naaberriikidesse reisides kipub ununema, et juhiluba pole isikuttõendav dokument ning Eesti ravikindlustus lõpeb Eesti piiriga. Selleks, et vältida trahve, võta õiged dokumendid kaasa ning et vältida õnnetuse korral suurte arvete maksmist, tee ära ka reisikindlustus.

Kontrolli kodu üle – kui lähed paarinädalasele puhkusele, vaata üle, et puhurid ei jääks käima, lambid põlema ning kraan tilkuma. Tagasi koju tulles, tee sama tiir ka suvilas.

Mida rohkem, seda uhkem – kui on soov üürida suvemaja või –korter, siis kambakesi on see odavam ja lõbusam. Korja sõbrad kokku ning vaadake, mida turg pakub.

Planeeri ette – tihtipeale saad asjad odavamalt, kui broneerid need varakult või ostad pileti internetist. Spontaansus on ka lõbus, ent raha säästmine veel lõbusam.

Avasta tundmatut – kui saarele, siis Saaremaale; kui randa siis Pärnu ning kui lõuna-Eestisse siis Tartu. Kõlab tuttavalt? Unusta läbikäidud rajad ning mine vaata Narva-Jõesuu liivarandu, avasta Eesti väikesaari ning jaluta matkarajadel lõuna-Eesti kuppelmaastikul.

Kasuta soodustusi – igasugune voucheri äri on Eestis oma populaarsuse tipul. Kasutamine ei ole kohustuslik, kuid õigel hetkel peale sattudes võib ihaldatu tükk maad odavamalt kätte saada.

Iga külaline tuleb oma toiduga – suvist pidu korraldades võid unustada selle, et võõrustaja peab üksinda katma suure toidulaua. Leppige parem sõpradega kokku, kes toob salati, kes vastutab magustoidu eest ja kes on grillmeister.

Planeeri eelarvet – kui on keeruline raha kulutamist kontrolli all hoida, säti kaardile rangemad limiidid või kasuta ainult sularaha ning jäta pangakaart üldse koju.

Mine vanaemale külla – maavanaemad ja maavanaisad on kaduv liik. Kui sul on nad alles, siis järjekordse nädalalõpureisi asemel kuskile Euroopa pealinna, paki asjad ja mine sugulastele külla ning uuri, kuidas oli elu siis, kui sina alles põlvepikkune olid.

Avasta kohalike ürituste võlu – kui ei ole raha, et osaleda suurtel festivalidel, siis anna võimalus kohalikele üritustele. Jah, sinna ei tule oma oskusi näitama maailmanimed, aga ka naaberküla hobibändi esinemist võib olla meeldiv kuulata ja huvitav vaadata.

Aeg riideid osta – see ei säästa raha hetkel, küll aga pikas plaanis. Varasuvel on mõttekas osta kevadriideid ja mõnikord on müügile jäänud ka talveks sobilikku kraami. Varasügisel aga tasub mõelda, mida järgmisel suvel vaja läheb.

Internet on suur ja lai – kui ilm ei luba väljas olla, siis avasta maailma internetis. Väga palju on tasuta kursuseid, mis lubavad õppida uusi keeli, oskusi ning juhendavad meisterdamisemaailmas.

Lihtsalt naudi – suvepuhkus ei pea tähendama mööda Eestit ringirändamist ja tihedalt täistopitud päevakava. Võta raamatukogust lemmikraamat, laota tekk koduaeda või lähedalolevasse parki, heida pikali ning lihtsalt ole.